آموزش ماهيگيری(ارائه جديدترين روشها ) - ماهیگیری در خلیج زیبای نایبند ( عسلویه )

آموزش ماهيگيری(ارائه جديدترين روشها )

آموزش ماهیگیری,ارائه جدیدترین روشها و تکنیکها,موثرترین ریسه ها-طعمه ها -جوشانده

بدون شک یکی از زیبا ترین مکانهای این سرزمین افسانه ای خلیجی است در جنوب ایران بنام خلیج نایبند در منتهی الیه شرقی استان هرمزگان با فاصله ای حدود ۳۰۰ کیلو متر از بندر بوشهر.

خلیج نایبند در منطقه عسلویه با فاصله ای حدود ۳۵ کیلو متر از مرکز عسلویه محصور است از شمال به  رشته کوه های سر به فلک کشیده زاگرس و از شرق به شهر ستان پارسیان و از غرب به شهر عسلویه و از جنوب به خلیج نیلگون و زیبای فارس.

  

                                       یکس هوایی از خلیج نایبند                             

 فاصله اندک رشته کوه های زاگرس  با ساحل ماسه ای درخشان و زیبای این خلیج و پوشش گیاهی سر سبز در جای جای منطقه و همچنین ساحل  مرجانی بخش شرقی خلیج و دشتهای مشجر و زیبای بخش میانی که به جنگلهای حرا مشهور است جاذبه ای در حد اعلاء زیبا و رویایی و بکر را به این خلیج بخشیده.

ساحلی ماسه ای با شیبی ملایم کشیده شده به داخل خلیج با آبی آرام و شفاف مکانی ایده ال را برای ماهیگیران ورزشی به وجود آورده . وجود تپه های مرجانی در بخش شرقی این خلیج ( معروف به ساحل ایتالیایی ها !!!) مکانی است که بی شک عاشقان طبیعت زیبای زیر دریا را شیفته و مهیا برای غواصی مینماید.

 تپه های مرجانی  که محل جوجه آبزی لاکپشت های دریایی است که در کمترین فاصله قابل لمس است.

وجود هزاران سفره ماهی کوچک و چابک در ساحل شنی میانی خلیج که خود را در زیر شنهای نرم و شفاف حاشیه آب پنهان میکنند این فرصت را به شیفتگان ماهیگیری ورزشی میدهد تا به راحتی این موجودات زیبا را با دستهای خود لمس کرده و سپس در میان آب نیلگون این خلیج رها نموده و لذتی وافر را از رهایی این موجودات زیبا ببرند. 

               

                              دماغه تپهای مرجانی خلیج                        

جنگلهای حرا در بخش میانی این خلیج یکی دیگر از جلوه های زیبای طبیعت است.

یک طبیعت بکر و زیبا .آب آرام و بی صدا در لا به لای ریشه های درختان آرمیده و فقط با حرکت نسیمی و یا عبور پرنده ای زیبا به رقص در میاید. دیدن لغزش ریشه های غرق در آب به هنگام جزر و مد یکی از بکر ترین و زیبا ترین صحنه های خلقت را پیش چشم شما به نمایش در می آورد.

 

                          نمایی از جنگل های حرا در حاشیه خلیج نایبند    

اینجانب به دلیل پاره ای از مسایل کاری این توفیق را داشتم تا در چند نوبت به این خلیج زیبا سفر کنم .و قطعا برای بنده- که بنظرم طبیعت بکر و زیبا جدا از ماهیگیری ورزشی نیست - دیدن این همه زیبایی مسحور کننده از الطافی است که صمیمانه برای یک یک دوستان آن را خواستارم. 

به راستی عجب سرزمین افسونگریست  است این ایران آریایی .   

در صبح یک روز فراموش نشدنی( اوایل بهمن ماه ) در ساحلی زیبا به نام نایبند مشغول  ماهیگیری و شنا بودم و ظهر همان روز در تهران شاهد منظره ای کاملا برفی و سپید پوش و عصر در شمال این سرزمین بارانی بهاری و لطیف را تجربه کردم و همه را مدیون طبیعت زیبا و منحصر به فرد ایرانم که متاسفانه آماج حمله ناجوانمردانه سود جویان و تخریب کنندگان طبیعت قرار گرفته!  

            

                          نمایی از از ساحل غربی در شب    

به هر حال برای دوستان عزیز  لازم به ذکر است که برای دیدن این همه زیبایی در خلیج نایبند بهترین زمان سفر زمستان میباشد.    

و اما:

ماهیگیری اینجانب نیز در این خلیج خود حکایتی جالب داشت که البته در این مقال نمی گنجد.اما در جواب به درخواست دوست عزیز و گرامی جناب آقای بهرانی عرض مینمایم که:

طبق تجربیات ماهیگیران بومی و خونگرم این خلیج بهترین طعمه برای صید موفق ماهیان از جمله باراکودا و سرخو در این خلیج و همچنین در سواحل عسلویه و بندر سیراف ( طاهری) ، ماهی مرکب ( هشت پا ) در اولویت اول، و ماهی های ساردین و کیلکا با توجه به در دسترس بودن آنها  در بازار ماهی فروشان عسلویه در اولویت بعدی قرار دارد .

برای روشن شدن بهتر عزیزان دو نوع از ریسه های مورد استفاده برای صید در ساحل شنی و تپه های مرجانی را به صورت تصویری در این پست قرار داده ام تا مورد استفاده قرار گیرد و امیدوارم مثمر ثمر باشد.                                                       

      

                                       

                                       ریسه    ماهیگیری در تپه های مرجانی

 

 

 

                         

 

 امیدوارم تا یک یک ما به راستی پاسدار این طبیعت زیبا باشیم.

 

 

در انتها از همه دوستان و عزیزان خواهشمندم با توجه به نزدیک شدن فصل صید ورزشی برای پر بار تر شدن این وبلاگ تجربه ها و نوآوری های خود را ارسال کرده تا با یاری یکدیگر فصلی خوب و پر خاطره را برای همه دوستداران این ورزش زیبا به وجود آوریم.

ضمناْ در انتظار دریافت نظرات راهگشای شما عزیزان هستیم.پس از رسیدن تعداد نظرات به ۸ نظر،سایت آپدیت خواهد شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۶/۱۲/۱۲ساعت 15:3  توسط آرش رهبر  |